در تعمیر یخچال یکی از مشکلات بزرگی که وجود دارد تعمیر موتور یا کمپرسور یخچال است. موتور یا کمپروسر یکی از مهم‌ترین قسمت های یخچال بوده که کار آن تغییر هوا و سردسازی یخچال است. در صورت خرابی موتور، لازم است که تعمیرات حرفه ای صورت گرفته و حتما مشکل توسط متخصصین کارآزموده و خبره بررسی شود. 

قبل از عیب یابی و تعمیر یخچال اسنوا و یا سایر برندها، برای این که بفهمید آیا مشکل از کمپرسور بوده و آیا قابل تعمیر است یا خیر لازم است بدانید که کمپرسور چیست؟ چگونه کار می کند؟ و آیا نیاز به تعمیر دارد؟ در این مقاله از آی سرویس تصمیم داریم در مورد مشکلات کمپرسور و نحوه تعمیر آن بیشتر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تعمیر موتور یخچال

کمپرسور یخچال چیست؟

کمپرسور یخچال یک پمپ برقی در کنار کندانسور است. کمپرسور پر از گازهایی است که به انتقال هوای گرم به کندانسور (جایی که هوا سرد می شود) کمک می کند. قطعا بدون کمپرسور، یخچال و فریزر نمی تواند به درستی کار کند.

برای جلوگیری از بروز مشکلات اساسی، بهتر است قبل از این که خیلی دیر شود، مشکلات احتمالی موتور را بررسی کرده و برای رفع و تعمیر یخچال اقدام کنید.

کمپرسور یخچال چیست؟

دلایل خرابی موتور یخچال چیست؟

دلایل مختلفی باعث خرابی موتور یخچال خواهند شد. برخی از اصلی ترین این دلایل به شرح زیر است:

گرم شدن موتور

موتور گرما تولید می کند. اگر این گرما بیش از حد باشد و فن نتواند تهویه را به خوبی انجام دهد، احتمالا باعث آسیب به موتور شده و کمپرسور یخچال خراب و از حرکت می ایستد.

کمبود روغن در موتور

یکی از مهم ترین موارد برای موتور، وجود روغن کافی است. اگر روغن کاری به موقع و به صورت اصولی انجام نشود، روی موتور تاثیر گذاشته و باعث ایجاد گرمای بیش از حد خواهد شد که در این صورت موتور از کار می افتد. 

آلودگی و گرد و خاک اطراف موتور

یکی دیگر از دلایل خرابی موتور وجود آلودگی اطراف آن است. درون موتور تنها باید روغن و مبرد وجود داشته باشد، وجود هرگونه آلودگی و غبار اضافی باعث آسیب به آن شده که نیاز به تعمیر یخچال خواهد بود.

مشکلات کمپرسور را شناسایی کنید.

همان طور که اشاره کردیم دلایل مختلفی برای توقف عملکرد کمپرسور مبرد وجود دارد. یکی از مهم ترین و اصلی ترین این دلایل زمانی است که یخچال به خوبی سرد نیست و غذای درون یخچال خراب می شود. اما با این حال قبل از بروز توقف و سوختگی کامل موتور، علائم هشداردهنده ای را دریافت خواهید کرد از جمله:

  • سر و صدای بیش از حد یخچال
  • عدم توانایی یخچال در سرد کردن
  • سوختگی ناشی از اتصالات برق
  • توقف فن یخچال
  • ایراد در دکمه استارت و …

گاهی ممکن است مشکل فقط یک بار اضافی یا رله کمپرسور باشد. اگر مشکل بخشی از کمپرسور است، مجبور نیستید همیشه کمپرسور را تعمیر یا تعویض کنید. به عنوان مثال کمپرسور برای کار به یک فن نیاز دارد. در صورت خراب شدن فن، باید فن را تعویض کنید.

گاهی نیز ممکن است سوئیچ های رله ای که به کمپرسور اجازه می دهند در صورت نیاز به تنظیم دمای داخلی، روی آن کلیک و خاموش شود، خراب شده و کمپرسور نتواند کار خود را انجام دهد. در این گونه موارد نیز تعمیر یخچال اسنوا یا سایر برندها راحت تر صورت گرفته و نیاز به تعمیر موتور نیست.

این آزمایشات را قبل از تعمیر کمپرسور انجام دهید:

برای این که مطمئن شوید مشکل اصلی و دلیل تعمیر یخچال چیست و قبل از این که با سرویس کار تعمیر یخچال تماس بگیرید، پیشنهاد می کنیم این بررسی های ساده را انجام دهید. 

قبل از تماس با تعمیرکار تعمیر یخچال، یخچال را از برق کشیده و پانل سرویس را برای مدت زمان حدود 20 دقیقه خارج کنید تا زمان کافی برای خنک شدن کمپرسور وجود داشته باشد. زمانی که دوباره آن را به برق متصل کردید، احتمالا مشکل برطرف شده است. اگر مشکل رفع نشد و هنوز هم یخچال خنک نشده یا سر و صدای بیش از حد دارد، می توانید با متخصصین حرفه ای ما در آی سرویس تماس گرفته و مشکل را با آن ها در میان بگذارید.

شناسایی مشکلات کمپرسور

تعمیر موتورهای یخچال

عمر موتور یخچال معمولا تا 10 سال است. اگر میزان عمر موتور یخچال شما زیر 10 سال بوده و دچار آسیب شده است، پیشنهاد می کنیم تعمیر آن را به فردی حرفه ای و متخصص بسپارید. تعمیرات همواره دارای هزینه کمتری نسبت به تعویض دارند. ما در آی سرویس انواع تعمیر یخچال اسنوا و برندهای دیگر را به راحتی در منزل شما انجام خواهیم داد. کافی ست با ما تماس گرفته یا از طریق صفحه تماس با ما و فرم مشاوره، مشکل خود را با ما در میان بگذارید.

بله. رفع بیشتر ایرادات و تعمیر یخچال اسنوا ، ال جی و … در منزل انجام می شود. همه خدمات مربوط به تعمیر موتور یخچال نیز در منزل انجام شده که هزینه ای مناسب و به صرفه دارد. اما گاهی نیز تعمیر موتور می تواند کثیفی و خرابی به بار آورده و باعث ایجاد سر و صدای زیادی شود که بهتر است تعمیرات در تعمیرگاه انجام شود….

هزینه معمولا پس از بررسی و عیب یابی مشکل موتور تعیین می شود. با این حال با تماس و راهنمایی مشاورین ما، میزان هزینه حدودی قابل پیش بینی خواهد بود…

این کار که کدام روش را انتخاب کنید، توسط تعمیرکار تعیین می شود. تعمیرکارها معمولا می توانند تشخیص دهند که که آیا مشکل موتور با یک تعمیر ساده رفع شده یا نیاز به تعویض کامل موتور است. گاهی ممکن است در صورت تعمیر موتور، مشکل به طور کامل رفع نشده و مجددا دچار خرابی و ایجاد هزینه اضافی شود. پس در این صورت بهتر است با کمی هزینه اضافی، موتور را تعویض نمایید….