گاهی ممکن است هنگام استفاده از ماشین لباسشویی، متوجه وجود آب در دیگ آن شده یا هنگام بیرون آوردن لباس ها متوجه می شوید که لباس ها در آب شناور یا خیس هستند. هرچند که این گونه اتفاقات طبیعی است و برای خیلی از لباسشویی ها پیش می آید، اما با این حال بهتر است به دنبال علت تخلیه نکردن ماشین لباسشویی و درصدد تعمیر آن باشید.

عدم تخلیه ماشین لباسشویی ممکن است به دلایلی از جمله خراب بودن پمپ تخلیه، فیلتر پمپ تخلیه، کیپ بودن مسیر، شیلنگ تخلیه، کیپ بودن لوله فاضلاب و مشکل در برد اصلی باشد که در ادامه بیشتر در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

 

بررسی عوامل تخلیه نکردن ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه خراب

پمپ تخلیه ممکن است به دلایلی مانند پوسیدگی و فرسودگی، ضربه و عوامل دیگری شسکته شده و باعث عدم تخلیه ماشین لباسشویی می شود. در این گونه مواقع بهتر است برای بررسی و تعویض پمپ تخلیه از یک مختصص کمک بگیرید. اگر پمپ را بررسی کرده و مشکلی وجود نداشت، احتمالا مشکل از کیپ بودن مسیر یا گرفتگی راه فاضلات است.

کیپ بودن مسیر

مسدود شدن و کیپ بدن مسیر خروجی آب در دیگ باعث تخلیه نکردن ماشین لباسشویی می شود. در صورت گرفتگی این مسیر، موارد زیر را بررسی کرده و آن به شرح زیر رفع نمایید:

 • ممکن است تکه ای لباس مانند جوراب به داخل دیگ و قسمت تخلیه آب رفته و مانع خروج آب شود. حتما مسیر تخلیه را چک نمایید.
 • دریچه فیلتر لباسشویی را باز کرده و آب دیگ را تخلیه نمایید و لباس های شسته شده را خارج نمایید.
 • مسیر را بررسی کرده و اگر تکه ای لباس از در مسیر خروجی رفته است، آن را خارج کنید.
 • اگر نتوانستید خودتان این کار را انجام دهید، حتما از تکنسین های ماهر در این زمینه کمک بگیرید. متخصصین ما در آی سرویس به شما کمک خواهند کرد.

شیلنگ تخلیه لباسشویی به قسمت خروجی فاضلات که معمولا در قسمت زیر سینک ظرفشویی است متصل می شود. گاهی ممکن است شیلنگ تخلیه دچار گفتگی شده باشد و مانع از خروج آب شده و در نهایت منجر به تخلیه نکردن ماشین لباسشویی شود.

کیپ بودن لوله فاضلاب

یکی دیگر از دلایل عدم تخلیه ماشین لباسشویی کیپ بودن چاه فاضلات در حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه است که آب کثیف را به فاضلاب شهری منتقل می کنند. اگر این مسیر گرفته باشد، ماشین لباسشویی هم نمی تواند آب گیری را به درستی انجام داده و باعث تخلیه نکردن ماشین لباسشویی می شود. در این گونه موارد بهتر است از لوله بازکن برای باز کردن لوله فاضلاب استفاده نمایید.

 

آسیب به شیلینگ ماشین لباسشویی

طول شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی نباید بیشتر از 7 یا 8 متر باشد. اگر طول این شیلنگ بیشتر است آب به خوبی از داخل دیگ تخلیه نخواهد شد. گاهی ممکن است شیلنگ تخلیه دچار شکستگی، خرابی و تا خوردگی شده و همین امر مانع خروج آب و عدم تخلیه ماشین لباسشویی شود. حتما شیلنگ تخلیه را بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید. دقت داشته باشید که شیلنگ تخلیه باید ارتفاع مناسبی از زمین داشته باشد تا آب به راحتی تخلیه شود.

مشکل در برد اصلی

اما اصلی‌ترین علت تخلیه نکردن ماشین لباسشویی خرابی برد دستگاه است. برد در تمامی وسایل برقی، نقش مغز را ایفا کرده و فرمان و دستورات را به قطعات مختلف ارسال می کند. برد الکترونیکی از تعدادی خازن و فیوز تشکیل شده و نوسانات جریان برق ممکن است باعث خرابی آن شود. خرابی برد الکترونیکی، نه تنها باعث عدم تخلیه آب بلکه باعث بروز مشکلات دیگر نیز می شود. اگر عدم تخلیه ماشین لباسشویی به علت خرابی و مشکل در برد اصلی است، حتما باید توسط متخصصین این زمینه بررسی و رفع عیب انجام شود.

برخی از اختلال هایی که ممکن است در برد یا تایمر به وجود آید و باعث تخلیه نکردن ماشین لباسشویی شود به صورت زیر قابل رفع است:

 • آب داخل دیگ تخلیه نشده که بررسی این قسمت باید توسط تکنسین صورت بگیرد.
 • در صورت تایید خرابی از سوی تکنسین، قطعه مورد نظر روی برد باید تعویض شود.
 • اگر لباسشویی شما دارای تایمر است، در اکثر مواقع مشکل با تعمیر حل خواهد شد.

 

علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

شاید پیش آمده باشد که در ابتدای شروع به کار لباسشویی یا قبل از آن که دکمه شروع کار و انتخاب برنامه را زده باشید، لباسشویی شروع به آب گیری کرده و متوقف نشود. در واقع علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش یا عدم تخلیه ماشین لباسشویی در انتهای سیکل شستشو، به خرابی شیر الکتریکی یا شیر برقی لباسشویی مربوط است. شیر با دریافت فرمان از تایمر لباسشویی باز شده و آب از شیلنگ ورودی آن وارد دستگاه می شود. به همین دلیل جمع شدن آب در دیگ خاموش یا پس از فرآیند شستشو به احتمال زیاد به خرابی شیر یا تایمر لباسشویی مربوط است.

 

نتیجه گیری از عدم تخلیه ماشین لباسشویی

در نهایت همان طور که اشاره کردیم، تخلیه نکردن ماشین لباسشویی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، با این حال علاوه بر موارد گفته شده، بهتر است موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • گاهی وجود آشغال در کف لباسشویی باعث عدم تخلیه ماشین لباسشویی می شود.
 • تمیز کردن پمپ تخلیه و فیلتر کف لگن را در نظر داشته باشید.
 • اگر گرفتگی در پمپ تخلیه نبود، لازم به تعویض آن نیست.
 • در برخی موارد آشغال به پروانه داخل پوسته پمپ تخلیه گیر کرده و باعث تخلیه نکردن ماشین لباسشویی می شود.
 • شیلنگ تخلیه را بررسی کنید، زیرا ممکن است از جای خود خارج شده و تخلیه صورت نگیرد.

اگر ماشین لباسشویی شما آب را تخلیه نمی کند، حضور یک تکنسین به شما کمک بزرگی خواهد کرد تا علت تخلیه نکردن ماشین لباسشویی را دقیق تر بیابید. شما می توانید در صورت تخلیه نکردن ماشین لباسشویی با همکاران ما در آی سرویس تماس بگیرید، ما در سریع ترین زمان ممکن، نزدیکترین تعمیرکار خود را برای عیب یابی و بررسی مشکل به محل سکونت شما ارسال خواهیم کرد.