ممکن است شما هم گاهی تکان خوردن و لرزش ماشین لباسشویی تجربه کردن باشید. این مشکل معمولا در مراحل آخر شستشو و هنگام خشک کردن لباس ها رخ می دهد. لرزش زیاد ماشین و سرو صدای آن بیشتر اوقات به دلیل استفاده نادرست یا نقص فنی دستگاه است.

اگر شما هم این مشکل را تجربه کرده و به دنبال علت لرزش ماشین لباسشویی و رفع آن هستید، با ما همراه باشید تا این مشکل را بررسی و نحوه رفع آن را فراگیریم.

بررسی علت لرزش ماشین لباسشویی

علت لرزش ماشین لباسشویی، براساس مدل آن متفاوت است. معمولا لباسشویی هایی که درب جلو دارند نسبت به آن ها درب‌شان از بالا باز می شود، بیشتر دچار لرزش می شوند؛ زیرا این ماشین ها موتورهای قوی تری داشته و سرعت چرخش در آن ها بسیار بالا است. دلایل بسیاری ممکن است باعث لرزش ماشین لباسشویی شما شود که در زیر به چند مورد از آن ها پرداخته ایم:

تراز نبودن ماشین لباس شویی

اولین و متداول ترین علت لرزش زیاد ماشین لباسشویی، تراز نبودن آن است. راهکاری که معمولا برای تراز شدن ماشین لباسشویی استفاده می شود، استفاده از ابزار تراز مهندسی است که آن را روی ماشین قرار داده و سپس پایه ها را تغییر داده و تنظیم کنید. اگر این ابزار را ندارید، ماشین لباسشویی را روی یک تخته سه لا قرار داده تا تراز شود.

همچنین می توانید برای جلوگیری از لرزش لباسشویی یک یا دو تخته چوب زیر آن قرار دهید یا از یک کف پوش در زیر آن استفاده کنید تا دستگاه به صورت مستقیم روی زمین قرار گیرد.

خراب بودن پایه های ماشین لباس شویی

شما می توانید پایه های ماشین لباس شویی را برای قرار گرفتن روی زمین تنظیم کنید. دو پایه در جلو ماشین لباسشویی قرار دارد که دارای مکانیزم ترازبندی همراه با یک قفل است. تا زمانی که این پایه ها تنظیم نشود، ماشین لباسشویی حرکت و لرزش زیادی خواهد داشت. دو پایه نیز در عقب وجود دارد که باید مانند پایه های جلو تنظیم شوند.

گاهی نیز ممکن است این پایه ها شکسته یا آسیب دیده باشند یا سرپوش پلاستیکی نداشته باشند که باعث لرزش ماشین لباسشویی می شود. در این مواقع بهتر است پایه های جدید خریده و با پایه های خراب تعویض کنید. پدهای ضد لرزش نیز به جلوگیری از لرزش لباسشویی کمک می کنند.

خراب بودن کمک های ماشین لباس شویی

کمک فنر به جلوگیری از لرزش دیگ ماشین لباسشویی هنگام چرخش کمک می کند. برای بررسی این کمک ها لازم است که پنل عقب یا جلو دستگاه را باز کنید. اگر این کمک ها خراب شده باشند، لرزش و تکان های زیادی در ماشین لباس شویی ایجاد می شود.

اگر این مشکل برطرف نشود ممکن است باعث آسیب دیدن سایر قسمت ها شود. اگر کمک فنر مشکل پیدا کرده است، بهتر است توسط یک تکنسین متخصص بررسی و در صورت لزوم تعویض انجام شود.

خراب بودن فنر دیگ در ماشین لباسشویی

فنرهای دیگ به منظور معلق و ثابت نگه داشتن دیگ در داخل کابین ماشین لباسشویی استفاده می شود. این فنرها ارتعاشات و لرزش های دیگ را جذب کرده و باعث کاهش آن ها می شود. در برخی موارد فنرها کش آمده و کارایی خود را از دست می دهند و باعث بروز لرزش و سر و صدای زیادی در ماشین لباسشویی می شوند. برای تعمیر این مشکل، بهتر است یک تعمیرکار حرفه ای ماشین را بررسی کرده و در صورت لزوم فنرها را تعویض نماید.

عدم تعادل مقدار لباس های موجود در لباسشویی

گاهی اوقات لرزش لباسشویی به علت وجود بار نامتعادل درون آن است. به عنوان مثال یک حوله بزرگ یا پتو هنگام خیس خوردن وزن زیادی پیدا کرده و به یک طرف ماشین لباسشویی می چسبد. این امر باعث به هم خوردن تعادل و ایجاد لرزش ماشین لباس شویی می شود.

بهتر است هنگام شستن حوله بزرگ، پتو، کفش یا کیف، لوازم کوچکی مانند حوله کوچک تر یا لباس را همراه آن ها شسته تا تعادل ماشین لباسشویی حفظ شده و از لرزش آن جلوگیری شود.

ظرفیت ماشین لباسشویی، بیان کننده مقدار لباسی است که به صورت خشک درون آن قرار می دهید. میزان ظرفیت لباسشویی بر حسب کیلوگرم روی آن درج شده که بهتر است طبق توصیه انجام شده به همان میزان لباس درون آن قرار دهید.

تعمیر و رفع لرزش ماشین لباسشویی

اگر تکان ها و لرزش ماشین لباس شویی شما بیش از حد است و با راه هایی که بلد هستید نتوانستید مشکل آن را حل کنید، بهتر است با یک تعمیرکار ماهر تماس گرفته تا علت این مشکل را بررسی کرده و آن را رفع نماید. شما می توانید با ما تماس گرفته و مشکل خود را مطرح نمایید. تعمیرکاران ما در زمینه‌ی تعمیر انواع برند لباسشویی تخصص لازم را داشته و می توانند علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی شما را شناسایی و در کوتاه ترین زمان ممکن آن را رفع نمایند.