ممکن است این مشکل برای شما پیش آمده باشد که ماشین لباسشوییتان کار نکرده یا حتی روشن نمی شود. در برخی موارد نیز روشن شده ولی لباس ها را نمی شورد. کار نکردن ماشین لباسشویی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی این دلایل ساده است و به راحتی برطرف می شود اما برخی دیگر نیاز به بررسی تکنسین متخصص برای تعمیر ماشین لباسشویی دارد. در این مقاله قصد داریم برخی از این دلایل را بررسی کرده و روش های رفع و تعمیر آن ها را توضیح دهیم.

علت های کار نکردن ماشین لباسشویی

موارد بسیاری هستند که به عنوان دلیل روشن نشدن لباسشویی یا علت کار نکردن ماشین لباسشویی مطرح می شوند، بنابراین در بررسی دستگاه می توانید این موارد را در نظر داشته باشید:

خراب بودن برد ماشین لباسشویی

از اصلی ترین موارد مربوط به کار نکردن ماشین لباسشویی، خرابی برد الکترونیکی اصلی دستگاه است. اگر ماژول مربوط به تنظیم و شروع کننده حرکت ماشین خراب باشد، دستگاه نمی تواند کار خود را انجام دهد.

برای بررسی برد ماشین لباسشویی، باید ابتدا برد الکترونیکی از دستگاه جدا شده و سپس مورد بررسی قرار بگیرد. اگر مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی از برد الکترونیکی است، بهتر است در مرحله اول آن را تعمیر کنید، اما اگر مشکل به حدی است که تعمیر فایده ای ندارد، لازم است که برد را تعویض نمایید.

خراب بودن تایمر لباسشویی

جنس تایمر لباسشویی از پلاستیک است. این تایمر به یک شفت وصل شده و اجرای دستورات بر اساس ارتباط مستقیم بین شفت و موتور تامیر انجام می شود که در نهایت به شستن لباس ها می انجامد. زمانی که تایمر ماشین لباسشویی خراب شود، دستگاه نمی تواند روی برنامه انتخابی حرکت کند و موتور ماشین لباسشویی توانایی حرکت را نخواهد داشت و ماشین لباسشویی از کار می افتد.

برای حل این مشکل لازم است که یک تکنسین تعمیر ماشین لباسشویی دستگاه را بررسی کرده و در صورت لزوم تایمر جدید نصب نماید.

معیوب بودن موتور دستگاه

تمام ماشین های لباسشویی دارای یک موتور برای چرخش دیگ هستند. بسیاری از مدل های با ظرفیت بالا از موتور معکوس استفاده کرده که برای انجام فرآیند شستشو، از چرخش موتور در دو جهت استفاده می کند. اگر ماشین لباسشویی کار نمی کند اما صدای وزوزی ایجاد می شود، احتمالا موتور ماشین لباسشویی شما درچار مشکل شده است. در این گونه مواقع لازم است که دستگاه توسط یک تعمیرکار متخصص باز شده و بررسی و عیب یابی دقیقی انجام شود.

علاوه بر این اگر موتور دستگاه بیش از حد گرم شود، لباسشویی خاموش شده تا موتور خنک شود و دوباره شروع به کار کند. اگر این مساله چندین بار اتفاق افتاد و موتور دائما داغ می شود، باید قبل از بروز مشکل جدی، توسط تعمیرکار حرفه ای بررسی های لازم انجام شود.

هیدروستات دستگاه مشکل داشته باشد.

در ماشین لباسشویی برای کنترل باز و بسته شدن شیر ورودی آب لباسشویی یک کنترل کننده سطح آب تعبیه شده است. این ویژگی زمانی که سطح آب به حد مناسبی می رسد فرمان تامین و جریان برق موتور را صادر می کند. اگر آب وارد ماشین لباسشویی شما می شود ولی تایمر حرکت نمی کند، ممکن است علت جلو نرفتن تایمر معیوب شدن هیدروستات دستگاه باشد. در این مواقع باید هیدروستات یا کنترل کننده سطح آب بررسی شود.

برای این کار، ابتدا برق دستگاه را قطع کنید، سپس سیم های متصل به هیدروستات را جدا کرده و کنترل کننده را بررسی کنید. این کار نیز بهتر است توسط یک تکنسین ماهر انجام شود.

در رفتگی تسمه

تسمه در ماشین لباسشویی ممکن است به دلایل مختلفی پاره شود. اما دو دلیل اصلی برای در رفتگی تسمه و کار نکردن ماشین لباسشویی وجود دارد:

1- هنگامی که ماشین لباسشویی را روشن می کنید، آبکش ماشین لباسشویی نمی چرخد.

2- در صورت چرخش آبکش و هنگام استفاده از ماشین لباسشویی، بوی سوختن لاستیک احساس می شود.

برای رفع این موارد باید ابتدا بررسی های لازم انجام شود، همیشه نیاز نیست که تسمه را تعویض کنید، گاهی ممکن است که تسمه فقط از مسیر خود خارج شده و به راحتی بتوان آن را سر جای خود قرار داد و نیاز به تعویض نداشته باشد. اما در صورتی که آسیب هایی مانند سوراخ شدن یا خراش روی تسمه وجود داشته باشد، به هیچ عنوان نباید آن را تعمیر کرد، بلکه باید تسمه را تعویض نمایید.

توجه داشته باشید که در صورت در رفتگی تسمه، نباید ماشین لباسشویی را روشن کنید، زیرا روشن کردن ماشین لباسشویی در چنین وضعیتی، ممکن است باعث آسیب رساندن به موتور دستگاه یا سایر اجزای دستگاه شود.

تعمیر و عیب یابی دستگاه

در این مقاله شایع ترین دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی را بیان کردیم. گاهی ممکن است دلایل دیگری نیز باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی شود که بهتر است برای رفع این مشکلات از کارشناسان فنی تعمیرات ماشین لباسشویی کمک بگیرید. اگر دانش کافی در مورد ماشین لباسشویی ندارید، به هیچ عنوان اقدام به باز کردن دستگاه نکنید.

شما می توانید در صورت بروز هر یک از مشکلات با ما تماس بگیرید، ما در سریع ترین زمان ممکن، نزدیکترین تعمیرکار خود را برای عیب یابی و بررسی مشکل به محل سکونت شما ارسال خواهیم کرد.