یکی از دلایل خراب شدن ماشین لباسشویی انتخاب شوینده نادرست است. زمانی که صحبت از هزینه، راحتی و قدرت تمیز کردن می شود، همه شوینده ها با هم برابر نیستند. دو نوع اصلی مایع لباسشویی یا تاید برای استفاده در ماشین لباسشویی با درب جلو یا درب از بالا مناسب هستند. اما بهتر است کدام را انتخاب کنیم؟ در این مقاله از آی سرویس اختلاف بین این دو شوینده را بیان کرده تا تصمیم بگیرید کدام یک برای دستگاه یا شستن لباس های شما بهتر است.

برای لباسشویی مایع بهتر است یا تاید؟

مایع لباسشویی یا تاید؟

مواد شوینده پودری کمی ارزان تر است.

جعبه های مقوایی سبک استفاده شده برای بسته بندی پودرها باعث می شود وزن محصول و هزینه حمل و نقل مواد شوینده پودری کمتر شود و این به کاهش قیمت مصرف کننده منجر خواهد شد. از آنجا که مواد شوینده مایع حاوی آب است و در بطری های پلاستیکی سنگین تری فروخته می شوند، حمل و نقل و خرید آن برای مصرف کنندگان گران تر است.

تاید روی لکه های گل و لای و مایع لباسشویی روی لکه های چربی تاثیر بهتری دارند.

مایع لباسشویی یا تاید برای چه لکه هایی مناسب هستند؟ آلکیل بنزن سولفونات و سورفاکتانت اصلی (ماده تمیز کننده) موجود در شوینده های پودری مانند تاید، به طور کلی در از بین بردن گل و لای و لکه های خون موثرتر است. به همین دلیل از تاید می توانید برای شستن لباس های ورزشی استفاده کنید.

در مقابل، اتوکسیلات‌های الکلی موجود در مواد شوینده مایع مانند مایع پرسیل به راحتی لکه های چربی اعم از روغن پخت و پز و نیز چربی روغن اتومبیل را به خوبی پاک خواهد کرد. به همین دلیل مایع لباسشویی به عنوان گزینه اصلی برای استفاده روزمره است.

مواد شوینده مایع برای لکه گیری بهتر است.

اگر می خواهید قبل از انداختن لباس داخل لباسشویی، یک لکه سرسخت را از بین ببرید، می توانید به طور دستی از مایع لباسشویی یا تاید استفاده کنید. این کار هم با تاید امکان پذیر است و هم با مایع لباسشویی، ولی مایع مناسب تر است. برای این کار ابتدا باید پودر را با آب مخلوط کنید تا خمیر تهیه شود، سپس قبل از شستشو آن را به لکه بمالید. برای شوینده های مایع می توانید مستقیما آن را روی لکه بمالید.

لکه گیری لباس

توصیه می کنیم از مایع لباسشویی برای لکه گیری و از تاید برای تمیز کردن عمیق تر استفاده کنید. مایع لباسشویی برای بارهای کم، شستشوی سریع در ماشین لباسشویی یا شستن با دست مناسب است و تاید برای حجم زیاد و لباس های کثیف توصیه می شود.

 

مواد شوینده مایع کمتر روی لباس لکه ایجاد می کند.

مایع لباسشویی یا پودر حاوی مواد پرکننده ای هستند که به توزیع مواد فعال کمک می کنند. ماده اولیه پرکننده مایع لباسشویی به دلیل داشتن آب، در کلیه دماهای آب به راحتی حل می شوند. این مسأله بسیار مهم است، زیرا هرچه ماده شوینده به طور کامل در آب حل شود، لباس بهتر تمیز شده و احتمال جمع شدن در ماشین لباسشویی و باقی ماندن لکه سفیدی روی لباس کمتر می شود. در مقابل، تایدها معمولاً بافت دانه ای خود را از پرکننده سولفات سدیم به دست آورده که تمایل ندارند به راحتی در آب سرد حل شوند، به همین دلیل احتمال ماندن روی لباس بیشتر می شود. اگر برای جلوگیری از خراب شدن لباس و کاهش هزینه های انرژی معمولاً لباس های خود را در آب سرد می شوید، مایع لباسشویی انتخاب بهتری است.

 

مایع لباسشویی برای دستگاه ایمن تر است.

یکی از دلایل خراب شدن ماشین لباسشویی استفاده نادرست از مواد شوینده است. توده های تاید حل نشده در ماشین لباسشویی می توانند دستگاه یا سیستم سپتیک شما را مسدود کرده و باعث اختلال در عملکرد آن شوند که نیاز به بررسی توسط متخصصین این کار دارد. قابل ذکر است، پودر می تواند پمپ تخلیه واشر یا شلنگ منتهی به پمپ را مسدود کرده و ممکن است ماشین لباسشویی تخلیه نشود. مواد پرکننده موجود در مواد شوینده پودری همچنین می توانند با مایعات موجود در سیستم سپتیک شما تعامل کرده و باعث تشکیل جامداتی شوند که سیستم را مسدود کرده و از دفع مواد زائد جلوگیری کنند. با این حال انتخاب پودرهایی که با عنوان “ایمن برای سیستم های سپتیک” ارائه می شوند، می تواند این خطر را کاهش دهد.

مایع لباسشویی

از آنجا که مایع لباسشویی به راحتی در آب حل می شود، باعث ایجاد گرفتگی در سیستم سپتیک دستگاه نخواهد شد. به شرطی که از مقدار توصیه شده بیشتر استفاده نکنید.

بستگی به دستگاه‌تان دارد. در هر صورت توصیه می کنیم از مایع لباسشویی استفاده نمایید.

تاید به دلیل دانه های زخمت، ملایمت کمتری داشته و با رسوب درون دستگاه شما باعث آسیب به ماشین لباسشویی خواهد شد.

باید بگوییم که پودر ماشین لباسشویی برای لباس های چروک مناسب تر است زیرا فرمولاسیون قوی تری دارد. اما برای لباس های تیره بهتر است از مایع لباسشویی استفاده نمایید تا از نگرانی ماندن لک های سفید روی لباس جلوگیری کنید.